Strona główna Bezpieczeństwo

Wybierając okna zwróć uwagę na:

Mówiąc o bezpiecznych oknach mamy na myśli przede wszystkim ochronę lokalu przed zagrożeniem włamaniem z zewnątrz.

Statystycznie najczęściej włamania do domów dokonywane są przez okna na parterze. Należy więc szczególną uwagę poświęcić zabezpieczeniom tej właśnie części domu. Pora dnia ma także na to wpływ: włamywacze starają się zawsze wykorzystać sytuację, gdy nikogo nie ma w domu, więc najczęściej włamań dokonują w ciągu dnia – gdy domownicy są w pracy lub szkole.

Często przy próbie włamania nie wykorzystywane są jakieś specjalne narzędzia: jeśli użycie najprostszych narzędzi nie pozwoli w krótkim czasie otworzyć okna, to przeważnie następuje rezygnacja z dalszych prób jego sforsowania.

W celu utrudnienia „roboty” włamywaczom, możemy zastosować w oknach szereg różnych zabezpieczeń, które będą działały przeważnie w konkretnym zakresie ich usiłowań.

Podstawową formą zabezpieczenia są klamki z zabezpieczeniami, t.j. z przyciskiem bądź kluczykiem. Powodują one zablokowanie okuć obwiedniowych, odpowiednio: klamka z przyciskiem – zawsze, gdy nie jest naciskany jej przycisk, a klamka z kluczykiem – gdy jest zablokowany jej bębenek. Utrudnia to znacznie włamanie, polegające na próbie przesunięcia zaczepów zasuwnicy za pomocą łomu lub podobnego narzędzia, wsuniętego między skrzydło a ościeżnicę. Ponadto klamka z kluczykiem (oczywiście po jej zabezpieczeniu) utrudnia otwarcie okna od wewnątrz przez niepowołane osoby (np. dzieci, które mają swoje pokoje na piętrze).

Drugim krokiem jest zastosowanie okuć antywyważeniowych, które posiadają specjalne kołnierze na szczycie rolek zasuwnic. Rolki z tymi kołnierzami wchodzą w specjalne szczeliny (w przekroju mające wygląd litery T) w zaczepach obwodowych na ościeżnicy, przez co utrudniają włamania, polegające na próbie wyczepienia rolek zasuwnicy z zaczepów obwodowych ościeżnicy, przy pomocy np. łomów, klinów itp. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jedoczesne okuć antywyważeniowych i klamek z zabezpieczeniami.

Trzecią, możliwą do zastosowania, barierą dla włamywaczy są szyby antywłamaniowe. Są one wykonywane w formie laminatu – są zbudowane z dwóch szyb, sklejonych razem za pomocą odpowiednich folii wzmacniających. Jest to zabezpieczenie przed najbardziej oczywistym, lecz nie tak często stosowanym sposobem włamania, jakim jest wybicie szyby. Statystycznie dużo rzadziej spotykamy się z tym sposobem, ponieważ włamywacze starają się unikać hałasu, jaki powoduje zbicie szkła. Przy wyborze takiego zabezpieczenia musimy się jednak liczyć z dość znaczącym wzrostem ceny okna, spowodowanym ceną szyb antywłamaniowych, oraz ze zmniejszeniem izolacji termicznej szyby, spowodowanym zmniejszeniem przerwy termoizolacyjnej między szybami pakietu zespolonego.

Dodatkowym zabezpieczeniem są elementy systemów alarmowych, montowane w oknach – czujniki otwarcia (kontaktrony). Pozwalają one na podłączenie okien do układów kontrolujących ich stan i powodujących wywołanie alarmu w przypadku  nieautoryzowanej próby otwarcia.

Patrząc na zagadnienie bezpieczeństwa z innej perspektywy, widzimy bezpieczną, codzienną eksploatację okien.

Oferowane przez nas okna pozwalają łatwo się uchylać, otwierać i zamykać, a także nie sprawiają trudności podczas przechodzenia z jednego stanu do drugiego – np. z uchyłu do otwarcia. Uchylone nie otwierają się samoczynnie; po zastosowaniu hamulca w klamce, uzyskujemy tę samą funkcjonalność przy skrzydłach otwartych (tzn. możemy zablokować otwarte skrzydło tak, że nie zamknie się ono, ani nie otworzy szerzej samo, co mogłoby spowodować uderzenie użytkownika, przycięcie firanki między skrzydłem a ościeżnicą itp. niepożądane skutki).

Zastosowanie w oknach klamek z kluczykami pozwala na zabezpieczenie przed niepożądanym ich otwarciem przez np. małoletnie dzieci w swoich pokojach, zlokalizowanych na piętrze.

Title

x
Call Now Button