Co się zmieniło na przestrzeni lat

Wygląd okien, jak i układ zmieniały się na przestrzeni lat. Już od dawna, poza podstawowymi funkcjami, takimi jak: zabezpieczenie przed stratą ciepła i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, okna pełniły funkcje ozdobne. Niektóre z nich przybierały formę na tyle kunsztowną, że były uznawane za małe dzieła sztuki. Z biegiem lat zaczęto produkować okna o coraz prostszej formie, aż w końcu w ogóle przestano je ozdabiać.

Montaż okien Retro

Na ulicach miast widzimy wiele zabytkowych budynków, a nawet całych kompleksów, dla których chcielibyśmy zatrzymać czas w miejscu. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest montaż okien retro. Stanowią one nie tylko odpowiednią barierę ciepło- i dźwiękochłonną, lecz także są naturalnym uzupełnieniem architektonicznym budynków, które lata świetności mają już za sobą. Dążąc do przywrócenia dawnego blasku tym obiektom, producenci tworzą okna jak najwierniej oddające wygląd zdobień, kształt, kolor, układ szprosów, wzór szyb itp. Ich celem jest zaprojektowanie okien, które będą wyglądały jak stare, oryginalne okna sprzed dziesiątków lat.

Zastosowanie nowoczesnej technologii i serca

Okna retro to wyjątkowe wyroby, stanowiące połączenie nowoczesnej technologii, która gwarantuje dobre parametry termo i dźwiękoizolacyjne oraz serca zachowującego oryginalny styl sprzed lat.

Okna retro do budynków zabytkowych i nie tylko

Okna retro najlepiej prezentują się w budynkach zabytkowych, rekonstruowanych oraz poddawanych renowacji. Tego typu okna idealnie komponują się z elewacją domów stylizowanych na stare dworki i pałace. Projektowane przez nas okna retro będą stanowiły idealne uzupełnienie bryły budynku.

Szprosy w oknach

Rodzaje szprosów występują w kilku konfiguracjach:

  1. Międzyszybowe – jak nazwa wskazuje jest to rodzaj szprosów umieszczanych w przestrzeni międzyszybowej szyby zespolonej. Swego czasu modne i popularne rozwiązanie w oknach PVC (wąskie, 18mm złote szprosy). Zaletą tego rodzaju szprosów jest ułatwienie mycia okien ponieważ szprosy nie dzielą szyby na elementy. Nie jesteśmy zwolennikami stosowania tego rozwiązania ze względu na ograniczenie przez szprosy gazu (argon/krypton), który znajduje się w przestrzeni między szybami i w głównej mierze jest odpowiedzialny za energooszczędność całego okna.
  2. Nakładane – jest to rodzaj szprosów bardzo rzadko spotykanych w budownictwie. Szprosy umieszczone są w dodatkowej ramce, która w całości nakładana jest do części zewnętrznej skrzydła okiennego. Ich zadaniem jest ułatwienie mycia okna (możliwość zdjęcia szprosów ze skrzydła po jego otwarciu) ponieważ nie dzielą one szyby na poszczególne elementy.
  3. Naklejane – rodzaj szprosów najczęściej przez nas stosowany do obiektów zabytkowych jak i domów jednorodzinnych stylizowanych w stylu retro. Szprosy naklejane jak nazwa wskazuje są naklejane na szybę zewnętrzną, wewnętrzną lub obustronnie. Większość naszych realizacji jest z zastosowaniem szprosów naklejanych obustronnie ponieważ, oprócz kwestii wizualnych, mają one pełnić funkcję odwzorowania szprosów konstrukcyjnych okien historycznych, które w większości były oknami skrzynkowymi. Skrzydła zewnętrzne okien skrzynkowych są szklone szybą pojedynczą co pozwalało na stosowanie szprosów konstrukcyjnych szerokości 26mm.
  4. Konstrukcyjne – rodzaj szprosów dzielący pakiet szybowy na poszczególne elementy. Dla okien wyposażonych w szyby zespolone, szprosy konstrukcyjne wykonywane są od szerokości 60mm co można interpretować bardziej jako „cienkie poprzeczki” aniżeli szprosy. Ten rodzaj szprosów jest najczęściej stosowany dla okien w stylu loftowym.
  5. Wiedeńskie – jest to rodzaj szprosów, które najbardziej imitują szprosy konstrukcyjne okien historycznych/zabytkowych. Od szprosów naklejanych obustronnie różnią się tym, że w przestrzeni między szybami również umieszczany jest szpros tzw. ślepy/duplex.

Ze względów wizualnych oraz energooszczędnych bardzo często okna wykonujemy z zastosowaniem ciepłych ramek dystansowych. Standardowo przestrzeń między szybami po obwodzie wykonana jest z blachy aluminiowej. Wybierając okna ze szprosami wiedeńskimi należy pamiętać, że dzielą one szybę na elementy przez co ciepła ramka dystansowa musi być wykonana w każdym polu szprosów co znacznie podwyższa cenę całego okna.

Decydując się na wymianę lub zamówienie okien retro w nowym budownictwie gdzie występują wymogi niskiego współczynnika przenikalności cieplnej i/lub wymogi podwyższonej dźwiękochłonności okien należy zrezygnować ze szprosów wiedeńskich na rzecz naklejanych obustronnie. Ze względu na efekt „dzwonienia” szprosów ślepych, dostawcy pakietów szybowych nie deklarują ich właściwości akustycznych. Oprócz tego szprosy wiedeńskie ograniczają ilość gazu między szybami co wpływa na gorszy współczynnik energooszczędności całego okna.

Sprawdź pozostałe kategorie okien:

Title

x
Call Now Button